Święto wzornictwa rozpoczęte. Od 17 do 22 kwietnia w Mediolanie na Salone del Mobile pokazywane jest to, co ma nakręcać świat projektowania na najbliższe miesiące a może i lata. Nie ma co prawda Toma Dixona, ale jakoś to przeżyjemy. Jest bowiem wielu innych ciekawych twórców i producentów, których pomysłami zapewne się zachwycimy. W tym roku czeka nas także obszerna wystawa rozwiązań łazienek, więc Mediolanowi przyglądamy się ze szczególną uwagą.
Międzynarodowe spotkanie kreatywnych, innowacyjnych i stawiających na jakość twórców znowu przez kilka dni będzie nadawać rytm temu włoskiemu miastu. 57. edycja Salone Del Mobile ma być przypomnieniem wartości założycielskich wydarzenia i jego powiązań z miastem.
Powrót do źródeł
– Gdy widzi się tysiące ludzi przewijających się przez pawilony każdego dnia, rozumiemy dlaczego Salone del Mobile w Mediolanie to nie zwyczajne targi, ale globalne doświadczenie i emocje, które przyciągają firmy, twórców, komentatorów i profesjonalistów z całego świata. Właśnie z powodu zdolności do przyciągania uwagi Salone del Mobile jest doskonałym źródłem dla włoskiego systemu, koncentrując innowacyjność myśli i produktu w jednym miejscu, o jednym czasie – mówi szefujący Salone del Mobile Claudio Luti.
Lokalne aspekty będą bardzo wyraźnie podkreślane podczas tej edycji iSaloni. W jej trakcie odbywa się w tym roku pięć wydarzeń z łącznie 1841 wystawcami. Na zwiedzających czekają wystawy Salone Internazionale del Mobile, International Furnishing Accessories Exhibition, wystawa kuchenna EuroCucina razem z FTK (Technology For the Kitchen), salon łazienek International Bathroom Exhibition oraz SaloneSatellite, na którym pokazane będą prace 650 designerów.
Tak było pierwszego dnia targów
Wystawa łazienkowa na iSaloni 2018
Część International Bathroom Exhibition odbywa się co dwa lata. Ostatni okres dla tego sektora był czasem dynamicznych wzrostów pod znakiem zrównoważonego rozwoju. To oznacza konieczność uwzględniania wszystkich aspektów nowoczesnej i przyjaznej światu produkcji na etapach od projektu, przez wdrożenie, plan finansowy, proces marketingowy i komunikacyjny oraz obsługę posprzedażową. To oznacza też nakierowanie i respektowanie zasad gospodarki okrężnej i tworzenie produktów przyjaznych środowisku. Coraz ważniejsze jest odpowiedzialne tworzenie oparte na badaniach.
Na łazienkowej wystawie oglądać będziemy prace gwiazd projektowania – Roberto i Ludovica Polombów, Marcela Wandersa, Diego Cesi, Daniele Trebbi, Metrica, etc. Wiele marek przygotowało swoje zaskakujące premiery albo nowe kolekcje. Czy objawią się nowe trendy? Będziemy obserwować i damy znać, co odkrył Mediolan.
Pierwsze prognozy trendów
Już zapowiedzi targów pokazują, co inspiruje branżę łazienkową. Jak mówią organizatorzy – nawiązanie do tytułu filmu „Kształt wody” będzie w przypadku tegorocznej wystawy trafnym kierunkiem. Wizualizowanie form wodnych wydaje się być drogą, którą podąża wielu producentów. Tak – nadal aktualna pozostaje już lekko utarta idea, że „łazienka to kolejny, ważny pokój w domu”. Ale coraz mocniej rysuje się refleksja wokół zagadnienia wartości wody oraz relacji wody z ciałem.
Ergonomia – hasło klucz każdego projektanta – jest nadal ważne, ale w przypadku łazienki stało się ono zadaniem wyjątkowo intymnym. Wiele produktów zdaje się wizualizować naprawdę przepływ wody. W kształtach, rozwiązaniach, materiałach.
Na iSaloni2018 zobaczymy wdrożenia nowych technologii (druku 3D) jak i nawiązania do tradycyjnego wzornictwa i rzemieślnictwa. Mocnej reprezentacji spodziewamy się w tematyce z zakresu łazienek dostępnych. Daje się zauważyć dążenia do integracji różnych elementów ze sobą. Sfery się przenikają – meble z ceramiką, przestrzeń łazienki z innymi pomieszczeniami, tkaniny z ceramiką. W zakresie dotąd niespotykanym i kierunkach nie raz zaskakujących. Co jeszcze pokażą targi w Mediolanie? O tym opowiemy Wam po powrocie.
Fot. otwierające: Stoisko marki Fantini., mat. prasowe Salone Del Mobile.Milano, Andrea Mariani