Fundacja Ludzie-innowacje-Design ogłosiła konkurs Arting 2017 na projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego wskazujące rozwiązania poprawiające funkcjonowanie człowieka i jego otoczenia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i poszanowania energii.
Celem konkursu jest budowanie świadomości o roli wzornictwa przemysłowego w zrównoważonym rozwoju, oraz upowszechnianie pojęcia energii jako wspólnego dobra i zasad gospodarowania nim.
Projekty można zgłaszać w trzech kategoriach: Technologia, Środowisko, Edukacja.
Uczestnicy
W konkursie mogą brać udział studenci i absolwenci wydziałów wzornictwa przemysłowego, architektury, uczelni technicznych, projektanci wzornictwa, architekci, inżynierowie i zespoły projektowe.
Do konkursu mogą być zgłaszane projekty będące w fazie koncepcji, wdrożenia a także projekty już zrealizowane przy czym ilość prac zgłaszanych przez jednego uczestnika lub grupę jest nieograniczona.
Nagrody
W konkursie przewidziano pulę nagród w wysokości 30 000 złotych a główna nagroda wyniesie 10 000 złotych.
Termin
Prace konkursowe wraz załącznikami należy złożyć do 31 stycznia 2018 roku w siedzibie Fundacji Ludzie-Innowacje-Design osobiście albo za pośrednictwem poczty lub kuriera za poświadczeniem zwrotnym odbioru. Adres: Fundacja Ludzie-Innowacje-Design, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Gazownicza 9.
Wystawy
Nadesłane projekty zostaną zaprezentowane w kwietniu 2018 roku podczas cyklu wystaw pokonkursowych w Polsce i za granicą.
Organizacja
Patronem konkursu jest Prezydent Miasta Bielska-Białej.
Partnerami konkursu są wyższe szkoły kształcące projektantów wzornictwa przemysłowego.
Konkurs ma formułę międzynarodową i jest współfinansowany przez Euroregion Beskidy.
Organizatorem konkursu jest Miasto Bielsko-Biała i Fundacja Ludzie-Innowacje-Design.
Dlaczego Równowaga?
Konkurs wzornictwa przemysłowego Projekt Arting 2017 nosi tytuł ,,Równowaga”. Jest kolejną edycją (po dwóch poprzednich: 2013 ,,Energia jutra” i 2015 ,,Miejsce w którym żyjemy”) poświęconą projektowaniu zrównoważonemu.
Pojęcie ,,równowagi” jest kluczowe dla diagnozy przyczyn destabilizacji świata. Dążenie do równowagi, jest zdaniem naukowców, podstawową zasadą. Na poziomie komórek i organizmów złożonych, ekosystemów i społeczności, nauk materialnych i duchowych. Może ,,równowaga” powinno stać się ważnym kryterium projektowania przedmiotów i procesów. Równowaga pomiędzy technologią a naturą, kulturą a gospodarką, zyskiem a zdrowiem, potrzebą a konsumpcją, informacją a wolnością.
Projektowanie zrównoważone podejmuje tematy zrównoważonego rozwoju, którego popularna definicja brzmi: ,,na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”. Pogłębione analizy zebrano w artykułach eksperckich powstałych na potrzeby katalogu i zawartych na stronie konkursu.
Zmiany jakościowe świadomości społeczeństw zachodzą po przekroczeniu pewnego progu zmian świadomości indywidualnych. Zgodnie z tą teorią ilość pomysłów, inspiracji, koncepcji projektantów i przemyśleń odbiorców, powinna skutkować realnymi zmianami na lepsze. Przynajmniej takie założenie przyświeca organizowaniu wystaw i seminariów, na których jak największa ilość osób pozna idee projektów nadesłanych na konkurs.
Konkurs ma formułę międzynarodową i jest elementem polsko-czeskiej akcji edukacyjnej na obszarze Euroregionu Beskidy. Planowana jest uroczystość wręczenia nagród połączona z międzynarodową konferencją oraz cykl wystaw i seminariów po obu stronach granicy.