Studenci nowojorskiego Pratt Institute zaprojektowali serię produktów domowego użytku. Służą one osobom z chorobą Alzheimera i cierpiącym na zaburzenia pamięci. “Design for the Mind” (czyli design dla umysłu) to tytuł kursu i wystawy, która powstała jako jego zwieńczenie.
Według danych z World Alzheimer Report 2016, w ubiegłym roku na chorobę Alzheimera cierpiało nawet do 33,3 mln ludzi na świecie. Zgodnie z prognozami WHO, do 2050 roku liczba ta wzrośnie aż do 135,5 mln.
Alex Schweder, profesor projektowania wnętrz i wzornictwa przemysłowego, w nowojorskim Pratt Institute poprowadził zajęcia, podczas których wraz ze studentami omawiał sposoby zaspokajania potrzeb tej rosnącej populacji.
Akceptacja odmiennej rzeczywistości
Studenci opracowali projekty obiektów i mebli przeznaczonych dla osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera – pod hasłem design dla umysłu. Prace te zostały pokazane podczas tegorocznych nowojorskich targów ICFF, a wystawa ta otrzymała nagrodę ICFF Editors’ Award.
– Projektując dla ludzi, których umysły doświadczają świata zupełnie odmiennego niż nasz, empatia i akceptacja tej odmiennej rzeczywistości jest na pierwszym planie. Poza tym ważny jest również pragmatyzm (bezpieczeństwo i koszt) oraz emocjonalność (radość i spokój). Projektowanie dla osoby z diagnozą choroby Alzheimera oznacza, że projektuje się również dla ich opiekunów. W ten sposób studenci dowiadują się, że przedmioty tworzą i wpływają na relacje między ludźmi, którzy ich używają – mówi Alex Schweder.
Projekt “Design for the Mind” to efekt współpracy między Pratt Institute, muzeum Cooper Hewitt i organizacją non-profit CaringKind.
(źródło: Pratt Institute)