FreshMail.pl
Empatyczny design dla umysłu

Studenci nowojorskiego Pratt Institute zaprojektowali serię produktów domowego użytku. Służą one osobom z chorobą Alzheimera i cierpiącym na zaburzenia pamięci. „Design for the Mind” (czyli design dla umysłu) to tytuł kursu i wystawy, która powstała jako jego zwieńczenie.

Według danych z World Alzheimer Report 2016, w ubiegłym roku na chorobę Alzheimera cierpiało nawet do 33,3 mln ludzi na świecie. Zgodnie z prognozami WHO, do 2050 roku liczba ta wzrośnie aż do 135,5 mln.

Alex Schweder, profesor projektowania wnętrz i wzornictwa przemysłowego, w nowojorskim Pratt Institute poprowadził zajęcia, podczas których wraz ze studentami omawiał sposoby zaspokajania potrzeb tej rosnącej populacji.

The Mirror Table, proj. Sean Wang2
The Mirror Table, proj. Sean Wang2

Akceptacja odmiennej rzeczywistości

Studenci opracowali projekty obiektów i mebli przeznaczonych dla osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera – pod hasłem design dla umysłu. Prace te zostały pokazane podczas tegorocznych nowojorskich targów ICFF, a wystawa ta otrzymała nagrodę ICFF Editors’ Award.

Projektując dla ludzi, których umysły doświadczają świata zupełnie odmiennego niż nasz, empatia i akceptacja tej odmiennej rzeczywistości jest na pierwszym planie. Poza tym ważny jest również pragmatyzm (bezpieczeństwo i koszt) oraz emocjonalność (radość i spokój). Projektowanie dla osoby z diagnozą choroby Alzheimera oznacza, że projektuje się również dla ich opiekunów. W ten sposób studenci dowiadują się, że przedmioty tworzą i wpływają na relacje między ludźmi, którzy ich używają – mówi Alex Schweder.

Projekt „Design for the Mind” to efekt współpracy między Pratt Institute, muzeum Cooper Hewitt i organizacją non-profit CaringKind.

(źródło: Pratt Institute)

Specjalna okładzina ścienna pozwala pozwala przechowywać przedmioty na ścianie w prosty sposób - mocując je na rzepy. Proj. Braden Young.
Specjalna okładzina ścienna pozwala pozwala przechowywać przedmioty na ścianie w prosty sposób, w zasięgu wzroku – mocując je na rzepy. Proj. Braden Young.

 

The Mirror Table autorstwa Seana Wang pomaga użytkownikom odtworzyć proste zadania, naśladując działania innych.
The Mirror Table autorstwa Seana Wang pomaga użytkownikom odtworzyć proste zadania, naśladując działania innych.
Clothing Organizer usprawnia ubieranie się, proj. Aaron Ethan Green
Clothing Organizer usprawnia ubieranie się, proj. Aaron Ethan Green

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Zapisz się do naszego newslettera!

Co tydzień wyślemy Ci zestaw najciekawszych tekstów oraz... czasami pewien bonus. Tylko dla subskrynentów.

Tak, chcę otrzymywać Wasz niesamowity newsletter! (I wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać).

FreshMail.pl