FreshMail.pl
Konkurs Koło - projekt toalety dla Poznania. Plakat

Konkurs Koło na projekt toalety (to już 19. edycja) wchodzi w końcową fazę. Do 15 czerwca na stronie konkursowej internauci będą wybierać najlepszy ich zdaniem projekt budynku z funkcją toalety publicznej, który mógłby stanąć w Starym Korycie Warty. Szansę na realizację ma projekt wybrany przez profesjonalne jury, ale autor tego, który wskażą internauci, otrzyma nagrodę pieniężną.

Partnerem konkursu Koło w tym roku jest Miasto Poznań, a organizatorzy otrzymali blisko 300 zgłoszeń. Są to projekty budynku z funkcją toalety w północnej części Starego Koryta Warty, położonego obok boiska sportowego przy ul. Estkowskiego w Poznaniu. Budynek ma być niezwiązany trwale z gruntem, a funkcje dodatkowe mają zachęcić mieszkańców do aktywnego korzystania z boiska.

Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 40 000 zł. Zwycięzców poznamy 22 czerwca 2017 r.

Wyboru najlepszego projektu koncepcyjnego na toaletę publiczną dokona Jury składające się z uznanych architektów i ekspertów, takich jak Robert Konieczny i Ewa Kuryłowicz. Swój głos mogą oddać także internauci, w ramach głosowania, które odbędzie się w dniach 5-15 czerwca na stronie www.konkurskolo.pl.

Konkurs Koło a potrzeby polskich miast

Konkursy Koło starają się odpowiadać na realne potrzeby lokalnych społeczności – niedobór publicznych toalet, likwidacja tych, które istniały to bolączka wielu polskich miast. W marcu Miasto Poznań zorganizowało otwarte konsultacje, dotyczące obszaru Starego Koryta Warty. Warsztaty miały na celu poszukiwanie rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, które byłyby satysfakcjonujące dla mieszkańców pod względem oferty rekreacyjnej, a równocześnie podkreślą tożsamość i walory tego obszaru. Wśród proponowanych wytycznych rozwojowych i rozwiązań doraźnych znalazły się m.in.:

  • wprowadzenie elementów małej architektury o podstawowych funkcjach (miejsca do siedzenia, wypoczynku, zabawy, oświetlenie, kosze na odpady itd.), które będą jednolite stylistycznie i poprzez swój plastyczny wyraz podkreślą charakter Starego Koryta,
  • wprowadzenie w sąsiedztwie boiska małego obiektu o funkcjach zaplecza sanitarnego i rekreacyjno-sportowego.

Z szansą na realizację

Konkurs od kilkunastu lat (tegoroczna edycja jest dziewiętnastą) zwraca uwagę na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. W środowisku projektantów jest to dość rozpoznawalna inicjatywa firmy Geberit (zapoczątkowana jeszcze za czasów gdy Koło było samodzielną marką). Kilka projektów konkursowych zostało zrealizowanych – m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie oraz toalety w Kazimierzu Dolnym i Krakowie. Współorganizatorzy miejscy zwykle co roku deklarują gotowość do realizacji nagrodzonych koncepcji. Także miasto Poznań wyraziło zainteresowanie budową toalety, której zostanie przyznana nagroda główna.

Kto będzie tegorocznym laureatem konkursu ogłoszonego w marcu? Dowiemy się 22 czerwca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Zapisz się do naszego newslettera!

Co tydzień wyślemy Ci zestaw najciekawszych tekstów oraz... czasami pewien bonus. Tylko dla subskrynentów.

Tak, chcę otrzymywać Wasz niesamowity newsletter! (I wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać).

FreshMail.pl