FreshMail.pl
Prof. Cezary Wójcik: Jak być przywódcą w burzliwych czasach

Jakimi cechami powinno się wyróżniać przywództwo w czasach zmian i rosnącej konkurencji? Jakie są cechy umysłu prawdziwego lidera? Słowa klucze to: sens, wolność i stan umysłu. Tak uważa prof. Cezary Wójcik, który podczas tegorocznej konwencji SHI w Łodzi wygłosił swój wykład dla prezesów i dyrektorów firm branży sanitarnej w Polsce.

Profesor Cezary Wójcik (z Center for Leadership) podzielił swój wykład na 3 części, tak by w każdej omówić kluczowy aspekt przywództwa. Tegoroczna konwencja SHI (czyli spotkania przedstawicieli największych sieci hurtowni instalacyjnych oraz producentów) odbyła się w Łodzi. Wydarzenie zgromadziło prezesów, dyrektorów i właścicieli największych firm z branży sanitarnej, instalacyjnej i wyposażenia łazienek. To jedno z większych spotkań tej branży w Polsce.

Prof. Cezary Wójcik - Przywództwo w burzliwych czasach - wykład podczas konwencji SHI
Prof. Cezary Wójcik – Przywództwo w burzliwych czasach – wykład podczas konwencji SHI. / fot. Rarytas

Oto kilka rad jak być dobrym przywódcą swojego biznesu (choć nie tylko).

Przywództwo: Sens jest kluczowy

Pytanie o sens tego, co robię, o sens pracy, działalności w organizacji, to najważniejsze pytanie związane z przywództwem. Czy to co robię ma znaczenie dla innych ludzi, organizacji, z którymi działam? – wskazywał prof. Wójcik.

Po chwili kontynuował:

Jeśli definiujecie pracę w kategoriach tego, co robicie, a nie dlaczego to robicie, to albo już jesteście wypaleni, albo wkrótce będziecie.

Na sali nie brak było osób zarządzających całymi firmami czy dużymi zespołami. Dla nich prof. Wójcik dał im celną wskazówkę motywującą do refleksji: tym co tworzy przywiązanie pracownika do organizacji, jest świadomość, posiadanie sensu tego co robimy.

Jak dodaje: w przeciwnym razie nasz pracownik z łatwością będzie zmieniał pracodawcę, przechodząc do tej firmy, która zaoferuje mu większe gratyfikacje finansowe

Liderzy SHI: Jest wolność, jest odpowiedzialność

W tych momentach, w których narzekamy na rzeczywistość, jesteśmy ofiarami. To przeciwieństwo brania odpowiedzialności za rzeczywistość, zastanawiania się jak ją zmienić – tak prof. Wójcik rozpoczął drugą część swojego wykładu.

Wskazywał, że jeśli chcemy coś w naszym życiu osiągnąć, musimy patrzeć na rzeczywistość taką, jaką ona jest. Należy szukać w niej tego, co dobre. I na tej podstawie tworzyć.

Według prelegenta problemy są częścią działalności, którą się prowadzi. Dlatego:

Menadżerowie, którzy najbardziej zmieniają swoje organizacje, to ci, którzy biorą odpowiedzialność za rzeczywistość. Problemy nie są dla nich problemami, a częścią planu.

Jak podkreśla ekspert Center for Leadership problemy to coś, co zawsze będzie stawało na drodze. Będą immanentną częścią naszego życia, z czym trzeba się pogodzić i nauczyć budować na nich rozwiązania. Nie należy załamywać się, gdy się pojawią – tylko tak można osiągnąć sukces, zyskać nową wolność.

Stan umysłu, czyli wyjść poza paradygmat

Stan umysłu to coś, co determinuje naszą działalność. Granica pojawiająca się w umyśle nie jest czymś fizycznym, a tylko konwencją, myślą którą przyjmujemy. Suma granic, konwencji, tworzy paradygmat w którym funkcjonujemy, wyznacza wyniki, jakie możemy osiągnąć – stwierdził prelegent.

Dotyczy to każdej naszej działalności, zarówno osobistej, jak i zawodowej. Zła wiadomość jest jednak taka, że często tych granic, tych naszych założeń nie widzimy. Ich paradygmat jest dla nas ukryty. Tylko jeżeli zauważymy granice, możemy zacząć sięgać wzrokiem dalej, mogą się otworzyć nowe perspektywy dla naszej działalności.

To co czynimy, jest uzależnione przede wszystkim nie od tego, co i jak robimy, ale od tego, w jakiej przestrzeni działamy – mówił prof. Wójcik.

Jeśli więc założymy, że nie możemy współpracować, to wtedy naprawdę nie będziemy mogli współdziałać. Poprzez takie założenie sami odcinamy się od możliwości podjęcia kooperacji.

Notowała: Rarytas

fot. otwierające: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Zapisz się do naszego newslettera!

Co tydzień wyślemy Ci zestaw najciekawszych tekstów oraz... czasami pewien bonus. Tylko dla subskrynentów.

Tak, chcę otrzymywać Wasz niesamowity newsletter! (I wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać).

FreshMail.pl