FreshMail.pl
Zielony design: materiał z certyfikatem bio

W świecie projektowania przedmiotów użytkowych nie brakuje dziś odniesień do ekologii i zgodnego z naturą stylu życia. Zielony design przejawia się m.in. poprzez rozwój technologii produkcji materiałów wykorzystujących alternatywne surowce naturalne, traktowane dotychczas jako całkowicie nieprzydatne: szyszki, trawę morką czy sosnowe igły.

Przyszłość to „zielony design”. Jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, że zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływają na nas i nasze otoczenie. A świadomość ta z kolei wpływa na styl naszego życia. Proekologiczne postawy i trendy są dziś bardzo na czasie. Ekologia i potrzeba zbliżenia się do natury widoczne są również w procesach produkcyjnych, w których wykorzystanie naturalnych materiałów wpisuje się w nowe cele mające na celu ograniczenie zużycia i oszczędzania zasobów. Badacze trendów wierzą, że ten proces zintensyfikuje się w przyszłości. Wszystkie wytwarzane towary będą musiały osiągnąć stan harmonii z cyklem natury i życia.

W świecie designu – również łazienkowego – ta „zielona koncepcja” objawia się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest rozwój technologii produkcji materiałów wykorzystujące alternatywne surowce organiczne. Przykładowo projektantka Tamara Orjola, biorąc pod uwagę obfitość sosen w Europie, zastanowiła się nad faktem, że wykorzystujemy wyłącznie drewno tych drzew i wyrzucamy igły, co odpowiada 25% ich masy. Opracowała więc proces, który przekształca igły we włókno, które jest użyte do produkcji tekstyliów wyposażenia wnętrz w kolekcji Forest Wool.

Forest Wool, proj. Tatiana Orjola
Forest Wool, proj. Tatiana Orjola

A niemiecka projektantka Carolin Pertsch jest autorką stołka Zostera. Stworzyła go mając w pamięci obraz z dzieciństwa – tony morskiej trawy zalegające na plażach Morza Północnego, które jako odstraszające turystów odpady trafiały masowo na wysypiska śmieci. Projektantka postanowiła ten naturalny surowiec wykorzystać.

Zostera Stool, proj. Carolin Pertsch
Zostera Stool, proj. Carolin Pertsch

Podobny przykład „zielonego designu” można znaleźć również na naszym podwórku. Zespół pod przewodnictwem Marcina Jędrzaka – uznanego w branży łazienkowej projektanta i designera – opracował Biosurface Material. W jego strukturze można znaleźć elementy pochodzenia organicznego, takie jak: owoce drzew – np. szyszki, łupiny, a także patyki, gałęzie, trzciny, korę. Z tego materiału można np. wykonać umywalkę.

Biosurface Material, proj. Jędrzak Design
Biosurface Material, proj. Jędrzak Design

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Zapisz się do naszego newslettera!

Co tydzień wyślemy Ci zestaw najciekawszych tekstów oraz... czasami pewien bonus. Tylko dla subskrynentów.

Tak, chcę otrzymywać Wasz niesamowity newsletter! (I wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać).

FreshMail.pl