FreshMail.pl
Sztormowe Gdynia Design Days 2017

Po raz dziesiąty Gdynia stanie się letnią stolicą designu. Tegorocznej, jubileuszowej edycji Gdynia Design Days, która odbędzie się w dniach 30 czerwca – 9 lipca, przyświecać będzie hasło odnoszące się do nadmorskiej lokalizacji festiwalu – Sztorm.

Sztorm to pojęcie, które przywołuje wiele skojarzeń i interpretacji, Jego wielowymiarowość przełoży się bezpośrednio na zróżnicowany program festiwalu. Tegoroczna edycja Gdynia Design Days poświęcona zostanie możliwościom, jakie przynosi niszczycielska zawierucha, jej możliwym następstwom oraz budowaniu od nowa.

Centrum wydarzeń festiwalu będzie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.

WYBRANE POZYCJE Z PROGRAMU GDYNIA DESIGN DAYS 2017:

Wystawy:

Miasto na fali – wystawa główna
Kuratorka: Izabela Bołoz

Wystawa zaprezentuje ciekawe projekty związane z różnymi nurtami tematyki miejskiej, które przyczyniają się do odnowy miasta. Zaprezentowane zostaną udogodnienia techniczne usprawniające funkcjonowanie w dużych aglomeracjach.

Ponadto wystawa poruszy kwestię budowania pozytywnych relacji społecznych w przestrzeni miejskiej oraz odpowiedzialności za dobro wspólne. Przedstawione zostaną również innowacyjne metody radzenia sobie z problemem zanieczyszczeń, śmieci i odpadów, a także nowe trendy dotyczące wprowadzania do miast zieleni.

MANUBA Rzemiosło Odzyskane – edycja 2017
Kuratorka: Alicja Wianecka

MANUBA – Kolekcja GDD to seria produktów stworzonych specjalnie na okazję festiwalu Gdynia Design Days. Każdy z produktów jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikiem. Tegoroczna edycja kontynuuje zapoczątkowaną w zeszłym roku ideę odzyskiwania zapomnianego rzemiosła. Odwołując się do tematu przewodniego festiwalu, kolekcja 2017 jest inspirowana pejzażem posztormowej plaży.

rECOnsider design
wystawa projektu unijnego EcoDesign Circle

Podstawę merytoryczną wystawy stanowi pojęcie ecodesignu i gospodarki okrężnej. Na ekspozycję składają się najlepsze przykłady produktów i usług z regionu Morza Bałtyckiego, zaprojektowanych i wyprodukowanych w myśl zasady zrównoważonego rozwoju i gospodarki okrężnej.

Celem jest podniesienie świadomości w temacie minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko w życiu codziennym. Wystawę uzupełnią wydarzenia towarzyszące skierowane do przedsiębiorców, wykładowców, studentów i społeczności lokalnej.

Projektowanie w Amazonii
Kuratorki: Dorota Kabała, Monika Brauntsch

Wpływ współczesnej cywilizacji na środowisko naturalne oraz na kondycję społeczeństwa jest bezsprzecznie wysoki. Przyjrzymy się temu, jaką rolę przyjmuje projektowanie w społeczności funkcjonującej w modelu innym niż europejski. Wystawa prezentuje efekty warsztatów – wspólnego działania projektantów i członków mieszkańców wyspy Boa Vista.

Stulecie rewolucji De Stijl – wzornictwo niderlandzkie
Kuratorka: Joanna Dauksza S K Ł A D D E S I G N

Idea wystawy dobrze wpisuje się zarówno w tegoroczny temat festiwalu, jak i w obchody 100-lecia ruchu De Stijl. Owym sztormem w tym przypadku była II wojna światowa, która przyspieszyła pożegnanie z tradycyjnym, mieszczańskim wnętrzem i na masową skalę wprowadziła do holenderskich domów nowoczesne wzornictwo.

Wystawa pokaże ikoniczne projekty Gerrita Rietvelda – niebiesko-czerwono-biały fotel, krzesło zig-zag, projekt domu Schroder-Schroder.

Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku
Kuratorki: Magdalena Jasińska, Agata Kondracka, Anna Diduch

Wystawa tropi motywy związane ze wzornictwem lat 50. i 60. we współczesnych polskich projektach sztuki użytkowej. Zgromadzone eksponaty dowodzą, jak sprawnie rodzimi projektanci potrafią łączyć elementy dawnego wzornictwa z klimatem nowoczesności. Moda na retro w świecie designu trwa i właśnie wchodzi w kolejny etap swojej ewolucji.

Elementarz polskiego designu
Kuratorki: Ewa Solarz, Karolina Perin

Wystawa jest próbą zebrania i zaprezentowania dzieciom 100 polskich ikon designu i ich idei. Dedykowana głównie najmłodszym odbiorcom festiwalu, z pewnością znajdzie swych odbiorców również w śród starszych uczestników, których zaciekawią nie zawsze znane opowieści związane z historią polskiego projektowania. Wystawa jest kontynuacją projektu „ILUSTROWANY ELEMENTARZ DESIGNU”.

Najlepsze dyplomy ASP
Kuratorka: Marta Flisykowska

Prezentacja najlepszych dyplomów absolwentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplomy wybierane są przez jury, które od 5 lat przyznaje nagrody w kategoriach: wzornictwo przemysłowe i architektura. Dla młodych absolwentów wystawa jest okazją do pierwszej konfrontacji z odbiorcami, zarówno starszymi kolegami po fachu, jak również dziennikarzami, inwestorami i potencjalnymi użytkownikami.

Sztorm, którego nie widać
Realizacja wystawy: Anna Łukawska | Lumann

Czy jesteśmy w stanie docenić wartość produktu? Czy zastanawiamy się, ile pracy włożono w stworzenie produktu nadającego się do użytku? Ile osób było zaangażowanych w proces jego produkcji? Chcemy odsłonić coś czego nie widać, gdy patrzymy na piękny kubek, delikatną etażerkę, czy dizajnerskie siedzisko. Problemy, bariery, porażki, ograniczone budżety, ludzi, ich zmartwienia i ich nieprzespane noce. Sztorm, który poprzedzał realizację idei.

Oskar Zięta – Polskie Projekty Polscy Projektanci
Kuratorki: Izabela Bołoz, Anna Śliwa

Na wystawie „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni twórca przedstawiony zostanie zarówno jako projektant produktów oraz marek produkcyjnych, jak i projektant technologii oraz innowator. Podczas wydarzenia dowiemy się, w jaki sposób łączy on wiedzę inżynieryjną, zdobytą w Polsce oraz za granicą, z wrażliwością artysty. Zaprezentowane będzie pełne spectrum działalności Oskara Zięty, przybliżające sylwetkę artysty.

Wydarzenia specjalne

Stwórz i sprzedaj

Jak dobrze zaprojektować swój biznes i odnieść sprzedażowy sukces? Jak rozwijać potencjał kreatywny, przy jednoczesnym budowaniu kompetencji biznesmena? Czy wsłuchiwanie się w potrzeby klienta się opłaca i czy media społecznościowe sprzedają? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas drugiej edycji cyklu „Stwórz i Sprzedaj”, czyli praktycznego instruktażu dedykowanego młodym przedsiębiorcom z sektorów kreatywnych, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku.

Design językiem Biznesu

Wydarzenie łączące przedsiębiorców i projektantów, którzy jednym językiem porozmawiają o wspólnych celach i wyzwaniach rynkowych. Tegoroczna edycja skupi 300 uczestników oraz 20 prelegentów z Polski i zagranicy, wśród których znajdą się przedstawiciele z różnych sektorów.

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć wystąpienia znanych praktyków mówiące o zmianach w branży i strategicznej roli projektowania. Uczestnicy będą również rozmawiać o współpracy przedsiębiorców z projektantami.

#projektmarket

Festiwalowe targi wzornictwa. Pod wspólnym szyldem pop-up storu GDD, co roku swoje projekty wystawia kilkudziesięciu designerów z całej Polski. Podczas 10 dni goście festiwalu będą mieli możliwość nabycia unikatowych produktów bezpośrednio od projektantów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Zapisz się do naszego newslettera!

Co tydzień wyślemy Ci zestaw najciekawszych tekstów oraz... czasami pewien bonus. Tylko dla subskrynentów.

Tak, chcę otrzymywać Wasz niesamowity newsletter! (I wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać).

FreshMail.pl