Niemiecka organizacja iF odpowiadająca za promocję dobrego designu, już po raz siódmy przyznała nagrodę Hansgrohe Design Private. W tym roku konkurs związany był z tematem armatury kuchennej.
Konkurs odbywał się pod hasłem Przyszłe życie: innowacyjne formy wykorzystywania wody w kuchni jutra. Kierowany był do młodych projektantów z całego świata. Nadesłano blisko 500 prac, z czego jury wybrało piątkę finalistów.
Jan Heisterhagen, wiceprezes ds. zarządzania produktami w Hansgrohe SE, był zachwycony osiągnięciami młodych projektantów: Jestem pod wrażeniem kreatywności, z którą młodzi studenci zbliżyli się do tegorocznego tematu. Wiele z nadesłanych koncepcji jest dowodem na to, że potencjał innowacji w dziedzinie wyposażenia kuchni nie jest wcale wyczerpany – powiedział.
Prezentujemy zwycięskie projekty w konkursie Hansgrohe Design Private 2017.
Lifting Sink | zlewozmywak
Projekt: Chengyong Li, Lei Yang, Sian Lin, Peishan He / Zhengzhou University of Light Industry, School of Art and Design, Zhengzhou, Chiny
Lifting Sink składa się tak naprawdę z trzech metalowych wkładów o różnych rozmiarach. W zależności od tego, ile mamy rzeczy do umycia, wybieramy najbardziej odpowiedni rozmiar wkładu. Rozwiązanie gwarantuje oszczędność wody.
Movable Rotation | zlewozmywak
Projekt: Wenjia Ding, Tengye Li, Tao Xiong, Chenjing Liu / East China University of Science & Technology, School of Art Design & Media, Shanghai, Chiny
Prezentowane rozwiązanie to nie tylko innowacyjny pomysł na wykorzystanie wody w kuchni, ale przede wszystkim wyjątkowe rozwiązanie projektowe. Zamienia ono klasyczny zlewozmywak w przedmiot o ciekawej wartości wizualnej. Movable Rotation to bowiem rozwiązanie, w którym woda w formie kolumny wypływa z obracającego się w okół własnej osi rantu. Przekręcając zlewozmywak, regulujemy także temperaturę wody. Jak zapewniają projektanci, rozwiązanie zapewnia bardziej efektywne i szybsze mycie.
Rail Kitchen Faucet | bateria kuchenna
Projekt: Hyoungwuk Moon, Jeonghyeon Lee / Cheongju University, College of Arts, Cheongju, Republika Korei
Idea tej baterii w przemyślny sposób łączy dwa najważniejsze punkty w kuchni: zlewozmywak i kuchenkę (płytę elektryczną). Dzięki specjalnej szynie w kuchennym blacie, baterię można dowolnie przesuwać z miejsca na miejsce, co zdecydowanie ułatwia np. napełnianie wodą dużych garnków.
H2Wall | podajnik wody
Projekt: Lucas Ruffinengo / Universidad Nacional de Mar del Plata, Arquitectura, Urbanismo y Diseño, Mar del Plata, Argentyna
To rozwiązanie pozwala w precyzyjny sposób nie tylko odmierzyć potrzebną ilość wody, ale również dokładnie obliczyć i zaplanować jej zużycie, np. w przeciągu miesiąca.
Water Curtain | bateria kuchenna
Projekt: Xucheng Yan / Huazhong University of Science and Technology, Wuhan City, Chiny
Ta sensoryczna bateria “wyczuwa” wielkość przedmiotu, który umieszczamy pod wylewką i dopasowuje do niego szerokość strumienia wylewanej wody.