FreshMail.pl
Grupa Geberit: Udany początek 2017 roku

Grupa Geberit odnotowała zdecydowanie udany start w roku finansowym 2017.  W dużym stopniu jest to – jak informuje producent – zasługa pozytywnych nastrojów w budownictwie.

W pierwszym kwartale 2017 r. sprzedaż netto Grupy Geberit wzrosła o 2,6% do 737,1 mln CHF. Skorygowana o efekty związane z dezinwestycjami i walutą wzrosła do 6,7%. Skorygowany zysk operacyjny wzrósł natomiast o 3,8% do 190,8 milionów CHF, podczas gdy skorygowany zysk netto wzrósł o 2,2% do 162,2 miliona CHF. Wzrost sprzedaży netto był związany z pozytywnym otoczeniem na wielu rynkach w budownictwie, dalszą synergią sprzedaży i większą liczbą dni roboczych w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Wzrosty Grupy Geberit dla poszczególnych regionów wyniosły odpowiednio: Europa +6,2%, Ameryka +7,5%, Bliski Wschód/Afryka +17,8%, Daleki Wschód/Pacyfik +16,9%.

Grupa Geberit wciąż zyskuje dzięki Sanitecowi

Podobnie jak w poprzednich latach na wyniki Grupy Geberit miały wpływ koszty związane z przejęciem firmy Sanitec. W celu poprawy porównywalności, skorygowane dane liczbowe są dostarczane i komentowane. Skorygowany przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej (EBITDA) wzrósł o 4,6% do 218,9 mln CHF. Skorygowany zysk operacyjny (EBIT) wzrósł o 3,8% do 190,8 mln CHF. Znaczne wyniki operacyjne wynikały przede wszystkim z wyższych wolumenów sprzedaży, jak również dalszych efektów synergii. Jednak wyższe ceny surowców oraz wydatki związane z utrzymaniem pracowników miały tu negatywny wpływ.

Zobacz jakie nowości Grupa Geberit pokazała na targach ISH.

Skorygowany zysk netto wzrósł o 2,2% do 162,2 mln CHF, a skorygowany zysk ze sprzedaży netto wyniósł 22,0%. Skorygowane zyski na akcję wzrosły o 2,6% do 4,41 CHF (rok wcześniej 4,30 CHF).

Perspektywy rynków

Prognozy Grupy Geberit na bieżący rok nie zmieniły się znacząco od ogłoszenia wyników z pełnego roku 2016 r. Grupa przewiduje, że  przemysł budowlany powinien rozwijać się w 2017 r. pozytywnie. Poszczególne rynki i sektory budownictwa będą jednak nadal działały bardzo odmiennie. I tak, spodziewane są korzystne warunki rynkowe dla Niemiec, krajów nordyckich, Szwajcarii, Austrii, Francji, krajów Beneluksu i krajów Europy Wschodniej. Sytuacja we Włoszech powinna ustabilizować się, a niepewność w Wielkiej Brytanii będzie kontynuowana w wyniku Brexitu.

fot. Geberit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Zapisz się do naszego newslettera!

Co tydzień wyślemy Ci zestaw najciekawszych tekstów oraz... czasami pewien bonus. Tylko dla subskrynentów.

Tak, chcę otrzymywać Wasz niesamowity newsletter! (I wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać).

FreshMail.pl